Бути господарями, а не “бідними родичами” держави

13.06.14

  Одним з головних питань порядку денного 26-ї сесії районної ради 6 скликання було виконання Програми розвитку особистих селянських та фермерських господарств Тульчинського району на 2011 – 2015 роки.
Як проінформував начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації О.Паламар, в даний час в районі налічується 43760 громадян, які є власниками землі та землекористувачами, в тому числі 21095 громадян, які ведуть особисте селянське господарство на площі 6463 га сільськогосподарських угідь, та 71 селянсько-фермерське господарство на площі 5007,9 га, що становить відповідно 7,8% та 6,1 % від усієї кількості сільськогосподарських угідь району.
Середній розмір земельної ділянки особистого селянського господарства становить 0,31 га, фермерського – 70,5 га.
Характерною особливістю розвитку цього сектора є те, що за рахунок малих затрат на енергоносії та засоби захисту віддача 1 га ріллі в грошовому виразі в особистих селянських і фермерських господарствах в 2 рази вища, ніж в агроформуваннях району, а нарощування обсягів виробництва сільськогосподарської продукції відбувається без залучення будь-яких інвестицій, кредитних ресурсів і підтримки за рахунок бюджетних коштів. Особисті селянські та фермерські господарства незалежні від цін на енергоносії та інші матеріально-технічні ресурси.
В особистих селянських та фермерських господарствах району утримується 7505 голів великої рогатої худоби, яка проідентифікована та зареєстрована, в тому числі 4511 голів корів, 14266 голів свиней, 1308 голів овець і кіз, 5010 бджолосімей, 489 коней. Питома вага поголів’я в особистих та фермерських господарствах в загальній чисельності поголів’я великої рогатої худоби в районі складає 79%, в тому числі корів 92%, свиней 88%, овець і кіз 27%, бджолосімей 100%. В господарствах виробляється близько 12145 тонн молока (88,1% від загальнорайонного) та близько 1063 тонн м’яса (35,7%). Так, в 2013 році особистими селянськими та фермерськими господарствами району реалізовано переробним підприємствам 10560 тонн молока та 924 тонни м’яса, більш як на 43 млн. грн.
Вирощується вся сільськогосподарська продукція, яка є в районі, це картопля 100%, овочеві культури 100%, пшениця яра та озима 22,4%, ячмінь 49,2%, жито 33%, кукурудза на зерно 14,1%, всього зернових та зернобобових 41773 тонн, що становить 21,0 % від валового збору району (у вазі після доробки).
Поряд із вирішенням питань продовольчого забезпечення ці господарства значну кількість продукції поставляють на продовольчі ринки та значною мірою впливають на формування цін на основні продукти харчування. Продано на продовольчих ринках району в 2013 році молока, м’яса, картоплі, овочів, фруктів та іншої сільськогосподарської продукції більш як на 87 млн. грн.
Для обслуговування особистих селянських та фермерських господарств в районі працюють 26 заготівельних пунктів із заготівлі молока від населення, які обладнані відповідним лабораторно-дослідницьким обладнанням та холодильними установками. Також установлено 62 холодильних камери (ларі) для охолодження молока в населених пунктах, де немає заготівельних пунктів. В районі працюють 2 потужних молокопереробних підприємства та одне підприємство із заготівлі м’яса. Надають послуги 14 пунктів із запліднення тварин в селах (із 50 населених пунктів), які обслуговують поголів’я корів та телиць в особистих селянських та фермерських господарствах, 10 державних ветдільниць та лікарень, 7 ветаптек. В особистих селянських господарствах зареєстровано 1161 трактор, 82,5% від чисельності, задіяної в АПК, 61 комбайн (45,5%), 323 вантажних автомобілі – 52,8%.
Для забезпечення населення сортовим насінням і посадковим матеріалом та засобами захисту рослин на території району працюють 5 ліцензованих спеціалізованих магазинів (1 із них відкрито в 2013 році) та приватні підприємці.
Заготівлю молока від населення району здійснюють молокоприймальні підприємства Тульчина, Шпикова, Бершаді, Тростянця, Літина, Житомира.
Моніторинг цін за здане молоко постійно здійснюється спеціалістами управління агропромислового розвитку  райдержадміністрації та ветеринарної медицини. Управлінням агропромислового розвитку та іншими органами виконавчої влади постійно надається практична і методична допомога особистим селянським, фермерським господарствам та іншим суб’єктам і організаціям сільськогосподарського виробництва, їх агроветсервісному обслуговуванню та розвитку обслуговуючої інфраструктури, організації селянами власних сільських, агросервісних кооперативів, створенню їм належних умов для їх діяльності.
В особистих селянських та фермерських господарствах району посаджено протягом дії програми близько 843 га багаторічних насаджень – садів та діють розсадники по розведенню різноманітних саджанців для реалізації населенню.
На даний час із 18 пунктів – заходів по виконанню даної Програми, виконано лише 11 (через нефінансування як з державного, обласного і районного бюджетів, так і через нестачу коштів в місцевих бюджетах).
Недостатньо уваги приділяється заготівельними та переробними підприємствами району питанню заготівлі від населення надлишків сільськогосподарської продукції, особливо фруктів та овочів.
Не на належному рівні ведеться селекційна робота по тваринництву в приватному секторі, забезпечення особистих селянських та фермерських господарств сортовим насінням, знаряддями обробітку грунту, засобами захисту рослин і тварин, мінеральними добривами, племінною худобою та птицею.
Для випасання громадської худоби вкрай мало залужених пасовищ. У більшості сільських громад не практикується укладання угод заготівельними та переробними підприємствами з сільськими та селищними радами за заготівлю продукції на їх територіях.
В обговоренні даного питання виступив Суворовський сільський голова О.Смоляк. Критичні зауваження висловив депутат районної ради О.Онищенко. 
За словами голови районної ради О.Авраменка, є цілий ряд питань, які мають бути врегульовані і на законодавчому рівні, і на рівні Кабінету Міністрів України. Зокрема, це стосується сфери земельних відносин.
Голова райдержадміністрації Г.Роспутна порушила питання про створення на базі Суворовської територіальної громади першого в районі обслуговуючого сільськогосподарського кооперативу. Суворовський сільський голова О.Смоляк погодився, що передумови для цього є, однак наскільки ефективною буде його робота поки що сказати важко. Адже головне, щоб новоутворена структура була не лише на папері, але й ефективно працювала. Домовилися, що дане питання має бути довивченим і вирішеним в робочому порядку.
Депутати розглянули низку інших питань порядку денного та прийняли відповідні рішення.

Повернутись